Kas gi yra tas vystymas?
Jei esate naujai iškepti, ar savo stebuklo dar belaukiantys tėvai, galbūt nežinote, ką tiksliai reiškia suvystyti kūdikį. Tai žodis, kuris dažnai girdimas ir mažai paaiškinamas. Todėl pašnekėkime apie tai plačiau!
Vystymas yra sena praktika, kai kūdikius suvyniojamas į tam skirtą antklodę. Manoma, jog vystymas padeda nuraminti kūdikius, nes imituoja tai, kaip jie jautėsi motinos įsčiose. Mažyliai nurimsta, o su jais kartu – ir tėvai, nes jų kūdikiai saldžiai užmiega ir rečiau prabunda.
Kūdikiai naktį prabunda dėl įvairių priežasčių, dažniausiai, žinoma, dėl noro valgyti ar būti šalia tėvų. Tačiau dažnai juos pabudina ir Moro refleksas. Moro refleksas (taip pat žinomas kaip išgąsčio refleksas) atsiranda, kai kūdikis išgirsta kokį garsą ar keičia kūno padėtį. Išsigandęs, kūdikis skėsteli rankomis ir išskleidžia rankų ir kojų pirštus, gali netgi lengvai drebėti. Dažniausiai po to pravirksta ir sugniaužia kojų ir rankų pirštukus ir lyg bando save apglėbti rankomis.
Kaip išsirinkti tinkamą vytis antklodę ar įvyniojimą.
Tinkamas vystyklas gali labai pagerinti Jūsų kūdikio miegą. Štai keletas veiksnių, į kuriuos reikia atsižvelgti norint išsirinkti geriausią:
- Medžiaga: rinkitės medžiagą, kuri būtų minkšta, pralaidi orui ir švelni kūdikio odai. Populiariausios medžiagos yra medvilnė, bambukas ir muslinas. Visada stenkitės ieškoti sertifikuotų, ekologiškų vystyklų, kuriuose nėra jokių toksinų.
- Dydis: vystyklai būna įvairių dydžių, tačiau dauguma jų yra apie 100x122cm. Besirenkant, atsižvelkite į kūdikio dydį ir suvystymo lygį, kurį norite pasiekti. Kai kurie vystyklai specialiai sukurti naujagimiams, o kiti gali tikti ir didesniems kūdikiams.
- Vystyklų tipas: yra 2 pagrindiniai vystyklų tipai - tradiciniai ir wrap tipo. Norint tinkamai apvynioti tradicinius vystyklus, reikia šiek tiek praktikos, tačiau jie suteikia daugiau galimybių atitaikant tobulą prigludimą ir dydį. Kita vertus, wrap tipo vystyklai yra paprastesni naudoti ir dažnai būna su užsegimais arba užsegimais su kabliukais, kad vystymas būtų toks, kokio reikia – paprastai ir greitai.
- Sauga: venkite vystyklų su palaidu, pernelyg tampriu audiniu, nes tai gali kelti pavojų uždusti. Įsitikinkite, kad vystyklas tvirtai priglunda prie kūdikio kūno, nevaržydamas judesių ar kvėpavimo.
Vystymo alternatyvos.
Vystymas yra visame pasaulyje populiarus būdas nuraminti naujagimius ir padėti jiems geriau miegoti. Tačiau kai kurie tėvai nenori vystyti arba gali pastebėti, kad Jų kūdikiui tai nepatinka. Štai kelios alternatyvos, kurias galite apsvarstyti:
- Miegmaišiai: miegmaišiai yra populiari vystyklų alternatyva, suteikianti saugią ir jaukią aplinką Jūsų kūdikiui, nevaržant judesių. Jų būna įvairių dydžių ir medžiagų. Tai puikus miego drabužis ir jau paaugusiems mažyliams, kurie mėgsta „nusispardyti“.
- Kai vystyklams tampi per didelis: kai Jūsų kūdikis auga ir tampa vis aktyvesnis, galbūt norėsite atsisakyti tradicinio vystymo. Galimi keli gaminiai, pavyzdžiui, wrap tipo vystyklai - miegmaišiai, kurie suteikia skirtingas vystymo galimybes - rankos įkištos, viena ar dvi rankos išorėje.
- Miegojimas bendrai: jei Jums patogu miegoti kartu, galite sukurti saugią miego aplinką naudodami pristatomą prie Jūsų lovos kūdikio lovelę. Tai leidžia Jūsų kūdikiui miegoti arti Jūsų ir vis tiek turėti savo saugią miego erdvę.
- Baltasis triukšmas (white noise): kai kuriuos kūdikius ypač ramina baltasis triukšmas, kuris gali padėti nurimti ir įmigti. Galite naudoti balto triukšmo aparatą arba programėlę telefone, kad sukurtumėte raminančią aplinką savo kūdikiui.
Dažnos vystymo klaidos
Vystymo klaidų pasitaiko, ypač naujiems tėvams, kurie niekada anksčiau to nedarė – ir tai visiškai normalu. Nesijaudinkite, mes čia tam, kad padėtume! Pateikiame dažniausiai pasitaikančių vystymo klaidų sąrašą ir kaip jas ištaisyti.
- Per stipriai suvystoma. Tai gali apriboti kūdikio judesius, o kartais net kvėpavimą, priklausomai nuo to, kaip įtemptas audinys. Įsitikinkite, kad vystyklas yra prigludęs, bet ne per ankštas, paliekant vietos kojoms judėti ir laisvai kvėpuoti.
- Nepaliekama pakankamai vietos klubams. Svarbu palikti vietos kūdikio klubams laisvai judėti, kad būtų išvengta klubo displazijos – būklės, kai klubo sąnarys vystosi netinkamai. Norėdami tai išspręsti, įsitikinkite, kad vystyklas palieka pakankamai vietos klubams ir kojoms laisvai ir patogiai judėti.
- Vystyklas „per aukštai“. Tai gali padidinti kūdikio perkaitimo riziką. Norėdami to išvengti, įsitikinkite, kad vystyklas yra saugiai apvyniotas aplink kūno vidurį, o pečiai ir kaklas lieka neuždengti.
- Netinkamas dydis. Jei vystyklas per didelis arba per mažas, suvystymas neveiks. Vystyklai būna įvairių dydžių, tačiau dauguma yra apie 102x122cm. . Dydį rinkitės atsižvelgdami į kūdikio dydį.
- Neatsižvelgiama į kūdikio temperatūrą. Perkaitimas gali padidinti SIDS (staigios kūdikių mirties sindromo) riziką, nepriklausomai nuo to, ar kūdikis suvystytas, ar ne. Norėdami tai išspręsti, vis patikrinkite kūdikio temperatūrą ir, jei reikia, pakoreguoti suvystymo ir/ar drabužių sluoksnius, stebėkite ar kūdikiui patinka papildoma šiluma, ar mėgsta šiek tiek vėsesnę aplinką. Dėl neužtikrintos reikiamos temperatūros kūdikiai dažnai gali būti irzlūs, sunkiai užmigti, dažnai prabusti.
Kada nustoti vystyti
Paprastai rekomenduojama nustoti vystyti kūdikį, kai jis pradeda savarankiškai verstis, o tai paprastai įvyksta maždaug 4–6 mėn. amžiaus. Suvystymas gali apriboti judesius ir apsunkinti kūdikio apsivertimą, todėl leiskime kūdikiams mokytis ir toliau pažinti pasaulį!
Kai Jūsų kūdikis pradeda verstis, laikas pereiti prie kitokios miego aprangos. Galite pradėti vystyti vieną ranką, tada palaipsniui pereiti prie abiejų rankų arba rinktis miegmaišį ar kitus alternatyvius miegui skirtus drabužius.
Atminkite, kad kiekvienas kūdikis yra skirtingas, o kai kurie gali nebenorėti būti vystomais anksčiau ar vėliau nei kiti. Svarbu stebėti kūdikio vystymąsi ir atitinkamai pakoreguoti miego režimą, kad būtų užtikrintas jo saugumas ir patogumas. Jei turite kokių nors rūpesčių ar klausimų, visada kreipkitės į savo pediatrą.
Saldžių sapnų Jums ir Jūsų mažyliams,
„Tiny Humans“ komanda